Новости

03.06.2019

Volvo Car Group потпиша неколку билионски договори за снабдување со батерии со CATL и LG Chem

Volvo Car Group потпиша долгорочни договори со водечките производители на батерии CATL и LG Chem за да обезбеди повеќе билиони вредно снабдување со литиум-јонски батерии во текот на следната деценија за идната генерација на Volvo и Polestar модели.

 

Договорите го покриваат глобалното снабдување со модули за батерии за сите модели на претстојните SPA2 и постоечките CMA  модуларни платформи за возила и претставуваат голем чекор кон реализацијата на амбициозната стратегија за електрификација на Volvo Cars.

 

Во 2017 година, Volvo Cars ја направи водечката заложба во индустријата дека сите нови автомобили на Volvo од 2019 година ќе бидат електрифицирани. Компанијата оттогаш ја зајакна оваа стратегија, изјавувајќи дека има за цел целосно електричните автомобили да сочинуваат 50 проценти од волуменот на нејзината глобална продажба  до 2025 година.

  

„Иднината на Volvo Cars е електрична и цврсто сме посветени да го надминеме моторот со внатрешно согорување", рече Хакан Самуелсон, претседател и извршен директор на Volvo Cars. „Денешните договори со CATL и LG Chem покажуваат како ќе ги достигнеме нашите амбициозни цели за електрификација."

 

CATL од Кина и LG Chem од Јужна Кореја се признати производители на батерии, кои имаат долга и успешна евиденција за снабдување со литиум-јонски батерии во глобалната автомобилска индустрија. Тие ги исполнуваат строгите насоки за снабдување на Volvo Cars во однос на управувањето со технологија, одговорни синџири за снабдување и конкурентни модели на трошоци. Во Кина, снабдувачите на батерии ќе имаат корист од опсегот на пошироката групација Geely.

 

„Со денешниот договор, ние ефикасно обезбедивме снабдување со батерии за претстојната деценија", рече Мартина Бухаузер, постар заменик-претседател за набавки во Volvo Cars. „Со тоа што имаме два набавувачи достапни во секој регион, исто така, осигуруваме дека имаме флексибилност во нашиот синџир на снабдување понатаму".

 

Првата монтажна линија за батерии е моментално во градба и нејзиниот производствен план е во Гент, Белгија. Ќе биде финализиран до крајот на оваа година, а првиот целосно електричен Volvo што ќе биде изграден во Гент е наградуваниот XC40 мал SUV. Веќе сега, хибридните варијанти со приклучок на XC40 се произведуваат таму.

 

 

Компактната модуларна архитектура (CMA) во моментов го поддржува XC40, како и целосно електричниот Polestar 2 fastback и неколку модели, што ги продава LYNK & CO сестринска трговска марка на Volvo, кој го копоседува со групацијата Geely. Почнувајќи од оваа година, сите три модели ќе бидат изградени на единствена производствена линија во производствен погон, управуван од Volvo, во Лукјао, Кина.

  

Претстојната SPA2 архитектура е следната генерација на скалабилна архитектура (SPA) развиена од Volvo, што ќе биде лансирана во почетокот на следната деценија.  SPA е една од најнапредните платформи за возила во автомобилската индустрија и во моментов ги поддржува сите модели на Volvo во сериите 90 и 60. Првиот Volvo што ќе биде лансиран на SPA2 ќе биде следната генерација на големиот SUV XC90.

 

Претходно оваа година, Volvo Cars откри голем број надградени и ново развиени електрифицирани опции за погон, кои ќе бидат достапни во целиот опсег на модели понатаму. Ги надгради своите постоечки хибридни погонски T8 и T6 Twin мотори, со опции за приклучок, сега достапни за секој модел што го произведува.

 

 

------------------------------- 

Volvo Car Group во 2018 година

Во финансиската 2018 година, Volvo Car Group оствари оперативен профит од 14,185 MSEK (14,061 MSEK in 2017). Приходите во текот на овој период изнесуваат 252,653 MSEK (208,646 MSEK). За целата 2018 година, глобалната продажба достигна рекордни 642.253 (571.577) автомобили, што претставува зголемување од 12,4 проценти наспроти 2017 година. Резултатите ја нагласуваат сеопфатната трансформација на финансиите и работењето на Volvo Cars во последните години, позиционирајќи ја компанијата за следната фаза на раст.

 

 

За Volvo Car Group

Volvo дејствува од 1927 година. Денес, Volvo Cars е еден од најпознатите и најпочитувани брендови во светот, со продажба на 642.253 автомобили во 2018 година во околу 100 земји. Volvo Cars е во сопственост на Zhejiang Geely Holding (Geely Holding) од Кина од 2010 година. Беше дел од шведската групација Volvo до 1999 година, кога компанијата беше купена од Ford Motor Company од САД. Во 2010 година, Volvo Cars беше купена од Geely Holding.

 

Во 2018 година, Volvo Cars имаше во просек околу 43.000 (39.500) вработени со полно работно време. Дирекцијата на Volvo Cars, одделот за развој, маркетинг и администрација воглавно се наоѓаат во Гетеборг, Шведска. Дирекцијата на Volvo Cars за Кина се наоѓа во Шангај. Главните фабрики за производство на автомобили се наоѓаат во Гетеборг (Шведска), Гент (Белгија), Јужна Каролина (САД), Ченгду и Даќин (Кина), додека моторите се произведуваат во Шкоде (Шведска) и Жангџаку (Кина) и компонентите во Олофстрём (Шведска).

 

За Contemporary Amperex Technology Ltd. (CATL)

Основана во 2011 година, Contemporary Amperex Technology Ltd. (CATL) развива и произведува литиум-јонски батерии за е-мобилност, како и решенија за складирање енергија. Главниот бизнис, исто така, вклучува материјали, системи за управување со батерии, рециклирање на батерии и повторна употреба. Годишниот обем на продажба на CATL во 2018 година изнесува 21,31 GWh. Според SNE Research, CATL беше наведен како бр. 1 во глобалната индустрија со електрични батерии со годишна испорака во 2018 година

 

Со седиште во Нингде, Кина, CATL има повеќе од 24.000 вработени низ целиот свет и филијали во Шангај, Џиангсу, Квинџаи, Пекинг во Кина, како и во Минхен, Париз, Детроит, Јокохама итн. Главните погони на компанијата за производство на батерии се наоѓаат во Фуџиан, Џиангсу и Квинџаи во Кина, а европскиот погон се наоѓа во Ерфурт, Германија. Во јуни 2018 година, CATL беше ставена на Шенженската берза (300750).

 

За повеќе информации, посетете: http://www.catlbattery.com/.

 

За LG Chem

LG Chem, Ltd. е најголемата разнолика хемиска компанија во Кореја, која работи со три главни деловни единици: петрохемикалии, напредни материјали и енергетски раствор. Компанијата е основана во 1947 година и сега вработува над 34.000 вработени на глобално ниво. Хемискиот бизнис произведува широк спектар на производи, од петрохемиски производи до пластика со висока додадена вредност. Таа, исто така, ја проширува својата хемиска експертиза во области со висока технологија, како што се електронските материјали и литиум-јонските батерии.

 

Со повеќе од 20 години искуство во развојот и производството на овие батерии LG Chem се етаблира како еден од водечките светски литиум-јонски производители. Компанијата е примарен снабдувач на литиумски батерии ширум светот за индустриите со мобилни телефони и со хибридни/електрични возила и за системите за складирање енергија (ESS).

 

За повеќе информации за LG Chem, посетете http://www.lgchem.com/global/main

Известување

ехнологијата на 'Cookies' ни овозможува да ви обезбедиме најдобро доживување на нашата страница. Ве молиме да обележите дали се сложувате со користењето на оваа технологија. Прочитајте повеќе.

Се согласувам