Новости

09.03.2021

Volvo Cars лансира нов целосно електричен Volvo C40 Recharge

Иднината на Volvo Cars е електрична, а новиот Volvo C40 Recharge е последната манифестација на нивната посветеност кон иднина со нулта емисии.

 

C40 Recharge ги има сите придобивки на SUV, но со понизок и поелегантен дизајн. Се базира на CMA платформата за возила и на првиот Volvo модел во историјата дизајниран како целосно електричен.

 

По претставувањето на XC40 Recharge и сега C40 Recharge, Volvo Cars ќе претстави уште неколку дополнителни електрични модели во следните години.

 

Веќе до 2025 година, целта е 50 проценти од глобалната продажба да се состои од целосно електрични автомобили, а останатата од хибриди. До 2030 година планира секој автомобил што ќе го продаде да биде целосно електричен.

 

„C40 Recharge ја претставува иднината на Volvo и покажува каде одиме“, рече Хенрик Грин, главен службеник за технологија. „Тој е целосно електричен, се нуди само онлајн со практичен пакет за одржување и ќе биде достапен за брза испорака. Да се набави ново Volvo никогаш не било толку привлечно.“

 

Задникот на C40 Recharge се одликува со впечатлив дизајн на задниот дел, кој одговара на долната линија на покривот, додека новиот преден дизајн претставува ново лице за електричните Volvo автомобили и вклучува фарови со најсовремената пиксел-технологија.

 

Внатре, C40 Recharge им овозможува на клиентите висока позиција за седење каква што преферираат повеќето возачи на Volvo, а достапен е во опсег на бои и деко опции, единствени за моделот. Тој, исто така, е првиот модел на Volvo што е целосно без кожа.

 

Како и XC40 Recharge, C40 Recharge доаѓа со еден од најдобрите инфо-забавни системи на пазарот, заеднички развиен со Google и базиран на оперативниот систем Android. Тоа им овозможува на потрошувачите вградени Google апликации и услуги, како што се Google Maps, Google Assistant и Google Play Store*.

 

Неограничените податоци овозможуваат врвна поврзаност и C40 Recharge ќе добие надградби на софтверот преку воздух. Тоа значи дека ќе продолжи да се подобрува со текот на времето откако ќе ја напушти фабриката.

 

Погонот се состои од двојни електрични мотори, еден на предната и еден на задната оска, напојуван од батерија со 78kWh што може брзо да се полни до 80 проценти за околу 40 минути*. Тој нуди очекуван опсег од околу 420 км*, што се очекува да се подобри со текот на времето со надградба на софтверот преку воздух.

 

Како што беше најавено претходно денес, целосно електричниот C40 Recharge ќе биде достапен само онлајн. Во согласност со својата амбиција да ја намали комплексноста во понудата на модели и да се фокусира на привлечни претходно избрани варијанти, Volvo Cars драстично ја поедностави понудата за потрошувачи за C40 Recharge.

 

Кога клиентите ќе добијат нов C40 Recharge, вклучен е практичен пакет за одржување, кој вклучува сервис, гаранција, помош на пат, како и осигурување и опции за домашно полнење*.

 

C40 Recharge ќе почне со производство оваа есен и ќе се гради заедно со XC40 Recharge во производствениот погон на Volvo Cars во Гент, Белгија.

 

 

 

Volvo Car Group во 2020 година

Во финансиската 2020 година, Volvo Car Group забележа оперативен профит од 8,5 BSEK (14,3 BSEK во 2019 година). Приходите во текот на овој период изнесуваат 262.8 BSEK (274.1 BSEK). За целата 2020 година, глобалната продажба достигна рекордни 661.713 (705.452) автомобили, што претставува намалување од 6,2 отсто наспроти 2019 година.

 

За Volvo Car Group

Volvo дејствува од 1927 година. Денес е еден од најпознатите и најпочитувани автомобилски брендови во светот, со продажба на 661.713 автомобили во 2020 година во околу 100 земји. Volvo Cars е во сопственост на Zhejiang Geely Holding од 2010 година.

 

Во декември 2020 година, Volvo Cars во просек имаше околу 40.000 (41.500) вработени со полно работно време. Дирекцијата на Volvo Cars, одделот за развој, маркетинг и администрација главно се наоѓаат во Гетеборг, Шведска. Дирекцијата на Volvo Cars за APAC се наоѓа во Шангај. Главните фабрики за производство на автомобили се наоѓаат во Гетеборг (Шведска), Гент (Белгија), Јужна Каролина (САД), Ченгду и Даќин (Кина), додека моторите се произведуваат во Шкоде (Шведска) и Жангџаку (Кина) и компонентите во Олофстрём (Шведска).

 

Под новата намера на компанијата, Volvo Cars има за цел да им обезбеди на клиентите Freedom to Move на личен, одржлив и безбеден начин. Оваа намера се рефлектира во голем број деловни амбиции: на пример, до средината на оваа деценија има за цел половина од својата глобална продажба да биде од целосно електрични автомобили и да воспостави пет милиони директни односи со потрошувачите. Volvo Cars, исто така, се посветени на континуирано намалување на својот јаглероден отпечаток, со амбиција да биде климатско-неутрална компанија до 2040 година.

Известување

ехнологијата на 'Cookies' ни овозможува да ви обезбедиме најдобро доживување на нашата страница. Ве молиме да обележите дали се сложувате со користењето на оваа технологија. Прочитајте повеќе.

Се согласувам